Om FAS Tech AB

FAS Tech AB är ett svenskt företag som grundades 2008 och har sitt huvudkontor i Nykvarn, väster om Södertälje. Företaget specialiserar sig på tillverkning och leverans av industriella datorsystem och produkter, och har även försäljningskontor i Spanien och Kina. Produktionsanläggningen är baserad i Shenzhen, Kina, där både hårdvaru- och programvaruutveckling sker, med 18 anställda på plats.

Företaget erbjuder ett brett sortiment av produkter, från enkla datorkort till kompletta serversystem. På senare år har efterfrågan på skräddarsydda datorlösningar ökat, särskilt inom display- och pekdatorer. FAS Tech AB har en stark kompetens inom utveckling av inbäddade operativsystem, drivrutiner och programvara, vilket gör att de kan tillgodose specifika kundbehov och skapa anpassade lösningar.

En av företagets styrkor är dess egen produktion, vilket gör det möjligt att erbjuda snabba leveranstider och hålla en hög kvalitet genom noggrant utförda tester, både funktionella och långtidstester, innan produkterna levereras. Företaget fokuserar på att tillhandahålla högkvalitativa industriella datorsystem till konkurrenskraftiga priser, och har lång erfarenhet inom produktion och försäljning av denna typ av teknik.

FAS Tech ABs anläggningar i både Nykvarn och Shenzhen uppfyller strikta standarder för ESD-skydd, vilket säkerställer att produkterna håller högsta kvalitet. Om du har en idé som involverar datorer, pekskärmar eller liknande teknologier, är FAS Tech AB en pålitlig partner för att utveckla skräddarsydda lösningar.

Tjänster

FAS designar och tillverkar egna standardiserade produktserier. Från dessa kan vi modifiera och anpassa efter kundernas behov. Som ett led i att sätta samman rätt resurser för projektet har vi har en väl beprövad process för att identifiera kundernas hård och mjukvarubehov.

Exempel på FAS tjänster
Hårdvarudesign
Mjukvarudesign
O/S image, Win 7/8 Embedded / Linux / Android
Montering och installation
Test av system

Plattformar
Till våra plattformar finns både hård och mjukvara färdig. Det gör att vi snabbt kan få fram prototyper. Med våra resurser kan design och hårdvara/mjukvara anpassas efter kundernas önskemål.

Vi arbetar med följande processorer.
Intel Celeron J6412
Intel i3/i5/i7
ARM Cortex-A8 500-1000Mhz
ARM Cortex-A9 1.2GHz Dual Core
iMX6 ARM Cortex-A9 1.2GHz Quad Core

Processen från ide till produktion innehåller en rad viktiga steg som vi har full kontroll över.
Förstudie
Prototyp test
Design och utveckling
Produktion & Test
Logistik & Lager
End Of Lif

Product Enquiry